Nauczyciele

Nauczyciel szkółki wiejskiej, 1869

BRZOSTÓWKA

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Jan Zygan1891-??-1921-1922-?nauczyciel
Konstanty Stanisław Kajetan Zapałowicz1899-??-1925-?nauczyciel

DROZDÓWKA

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Aleksander Kuszyk1898-??-1924-1926-?nauczyciel

GŁĘBOKIE

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Stanisław Domaszewski1889-1942?-1921-1926-?nauczyciel

JEDLANKA

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Tadeusz Ignacy Ptaszek1900-??-1923-1924-?nauczyciel

KAZNÓW

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Władysław Dołęga Eminowicz1889-??-1924-?nauczyciel

OSTRÓW LUBELSKI

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Bartłomiej z Parczewa
"Brzeworzycz"
?-1532-?rektor szkoły
Szczepan?-1595-?kierownik szkoły parafialnej
Paweł Gąbiński?-1603-?kierownik szkoły parafialnej
Stanisław Brodziszkiewiczok. 1649-??-1667-?kierownik szkoły parafialnej
Stanisław Godlewski?-1676-?kierownik szkoły parafialnej
Franciszek Kowalski?-1677-1678kierownik szkoły parafialnej;
bakałarz
Stanisław Łuszczyńskiok. 1664-?1679-1681kierownik szkoły parafialnej;
bakałarz
Jan Leśniakowski1681-1682kierownik szkoły parafialnej;
bakałarz
Kacper Tobulski1682-1684kierownik szkoły parafialnej
Szymon Nadstawny1671-?1684-1685-?kierownik szkoły parafialnej;
bakałarz
Marcin Czaglowiczok. 1666-??-1687-?"scholae regi Ostroviensis,
ac Schola Ostroviensi transit
in Academiae Rectoris
et Doctoris totius mundi"
Aleksander Broński?-1691-?kierownik szkoły parafialnej,
bakałarz
Jan Polatkiewicz?-1693kierownik szkoły parafialnej,
bakałarz
Albert Kozłowskiok. 1670-?1694-1696kierownik szkoły parafialnej,
bakałarz
Wawrzyniec Skwarskiok. 1670-?1697-1699kierownik szkoły parafialnej,
bakałarz
Paweł Radwański1699-1702-?bakałarz szkoły parafialnej
Albert Dacewicz?-1704-?bakałarz szkoły parafialnej
Jan Kozickiok. 1714-1754?-1738-?jednocześnie kościelny
i kierownik szkoły parafialnej
Baltazar Kunowski?-1751-?prebendarz ostrowski,
bakałarz szkoły parafialnej
Ignacy Krychowski?-1781-?dyrektor i profesor
szkoły parafialnej
Wojciech Filipowskiok. 1784-1822?-1812-1822nauczyciel szkoły elementarnej
Kacper Szajewskiok. 1794-?1812-1823-?nauczyciel szkoły elementarnej
Piotr Pirożyńskiok. 1793-1851?–1826-1827-?nauczyciel szkoły elementarnej
w Ostrowie i w Jamach
Dionizy Kopczyńskiok. 1792-1837?-1837nauczyciel szkoły elementarnej
Konstanty Szczepańskiok. 1815-18511830-1850nauczyciel szkoły elementarnej
nauki moralnej,
języka polskiego, rosyjskiego,
arytmetyki, geografii,
kaligrafii, rysunków,
czytania łacińskiego i nauki o
gospodarstwie
ks. Ludwik Supliński1808-1867?-1840-?nauczyciel religii
Mikołaj Budziłłowiczok. 18201850-1862nauczyciel szkoły elementarnej
Semen Spiridonow?-1876-1882dyrektor szkoły
Piotr Grigorowicz1882-1884dyrektor szkoły
Ignacy Kłodnicki1884-1885dyrektor szkoły
Cyprian Pańko1885-1887dyrektor szkoły
Andrzej Harasimiuk1887-1889dyrektor szkoły
Fiodor Kowalik1889-1891dyrektor szkoły
Filip Ekonomiuk1891-1901dyrektor szkoły
Jan Juszczuk1901-1902dyrektor szkoły
Stefan Karpow1902-1906dyrektor szkoły
Tomasz Kaczor1906-1907dyrektor szkoły
Jan Makówka1907-1911dyrektor szkoły
Konstantyn Chomiczuk1911dyrektor szkoły
Damian Dymitriuk1911-1913-?dyrektor szkoły
Miłkowski1 roknauczyciel
Wincenty Gorgol1916-1924nauczyciel
małżeństwo Korczaków1919nauczyciele
Piotr Klejst1894-?1919-1929kierownik Szkoły Podstawowej
Feliksa Klejst1918-1919nauczyciel
Helena Bielczyk1919-1920nauczyciel
Klementyna Klejst zd. Lityńska 1894-?1920-1926nauczyciel
Janina Markiewicz zd. Isańska1901-19821919-1927nauczyciel
Anna Samulik zd. Strońska1894-19551920-1924nauczyciel
Maria Nikodemska1920-1921nauczyciel
Apolonia Grabowska1921-1927nauczyciel
Antoni Ludwiczyński1922nauczyciel
Maria Teofila Charko1923-1924nauczyciel
Kazimierz Markiewicz1899-19541924-1926nauczyciel
Franciszek Czaja1904-19981924-1946nauczyciel
Julian Kozłowski1925nauczyciel
Władysław Szynkaryk1926nauczyciel
Paweł Dyczko1926-1927nauczyciel
Wiktor Bondarczuk?-19301926-1930nauczyciel,
kierownik szkoły
1 IX 1927 do 31 VIII 1928
Katarzyna Mochelówna1926-nauczyciel
Adela Niedzielska1927-nauczyciel
Jan Dobrucki1927-nauczyciel
Stanisława Sołowiczówna1927-nauczyciel
Stanisława Litwinówna1927-nauczyciel
Maria Wrzesińska1927-nauczyciel
Zygmunt Wychowski?-1928nauczyciel
Stanisława Górska1928-nauczyciel
Abraham Rozen?-1930-1931nauczyciel
Michał Górski?-19311929-1931kierownik Szkoły Podstawowej
Franciszek Czaja1904-19981931 (III-IX)kierownik Szkoły Podstawowej
Jan Delorm1903-19421931-1941kierownik Szkoły Podstawowej
Janina Bronisława Delorm zd. Słupczyńska1901-19731931-1939nauczyciel
Maria Jung1931-1932nauczyciel
Maria Mioduna zd. Perucka1910-?1931-?nauczyciel
Maria Pachoń-Kowalczyk1931-?nauczyciel
Zofia Koszówna1931-?nauczyciel
Stanisław Roman1907-19431930-1933nauczyciel
Eugeniusz Śliwiński1891-19401931-1937nauczyciel
Maria Suchoń1931-?nauczyciel
Adela Sieradczuk?-19441931-?nauczyciel
Wanda Czerweny1931-?nauczyciel
X Wójciukówna1931-1932nauczyciel
Włodzimierz Poczatko1903-19401932-1940nauczyciel
Zofia Poczatko zd. Dąbkowska1900-19901932-?nauczyciel
ks. Ruszkiewicz1932-?religia
ks. Bączkowski1932-?religia
Szmul Lamden1932-?religia mojżeszowa
Stefan Szkulnik1934-?nauczyciel
Zofia Szkulnik1934-?nauczyciel
Edmund Kochalski1934-?nauczyciel
Augustyn Respondek1910-20001934-1941nauczyciel
Zofia (Maria) Lejman1934-?nauczyciel
Jan Pawlak1934-?nauczyciel
Józef Piekarek?-1936nauczyciel religii
Leon Bilski1936-?nauczyciel religii
Władysław Gargasz1939-?nauczyciel
Stefania Gargasz1939-?nauczyciel
Roman Kowalczyk1939-1943nauczyciel
Lucyna Goławska zd. Leszczyńska1914-19441939-?nauczyciel
Stanisława Drozd1943-?nauczyciel
X Łuczaj1943-?nauczyciel
Zawodowej Szkoły Rolniczej
Adela Łuczaj1943-?nauczyciel
Zawodowej Szkoły Rolniczej
Józef Piwek1943-?kierownik
Zawodowej Szkoły Rolniczej
Bronisława Czarnata zd. Szulik1910-?1943-?nauczyciel
Zawodowej Szkoły Rolniczej

KOLECHOWICE

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Konstantyn Pietruczuk1887-1891dyrektor
Ignacy Iwanowski1891-1899dyrektor
Filip Pantaliuk1899-1909dyrektor
Michał Panasiuk1909-1911dyrektor
Wasyl Sweridiuk1911-1913-?dyrektor
Jakub Szeliga1885-??-1926-?nauczyciel

ROZKOPACZEW

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Stanisław Gocyła1902-??-1927-?kierownik

RUDKA KIJAŃSKA

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Antoni Piotr Makersberg1902-??-1923-?nauczyciel

TYŚMIENICA

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Teodor Łaszuk1887-1889dyrektor
Cyprian Pańko1889-1901dyrektor
Jan Jedynak1901-1905dyrektor
Helena Bielecka1905-1909dyrektor
Damian Dymitriuk1909-1911dyrektor
Michał Kozik1911-1913-?dyrektor

UŚCIMÓW

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Antoni Mazanowski?-1876-1879dyrektor
Aleksiej Romański1879-1884dyrektor
Teodor Barabasz1884-1887dyrektor
Filaret Gornowski1887-1890dyrektor
Filip Ekonomiuk1890-1891dyrektor
Wasyl Sweklej1891-1900dyrektor
Maria Żańska1900-1905dyrektor
Michał Panasiuk1905-1909dyrektor
Antoni Giereminowicz1909-1913-?dyrektor
Paulina Sidorczuk zd. Piotrowska1900-??-1924-?nauczyciel

WÓLKA STARA KIJAŃSKA

ŻYCIEPRACASTANOWISKO
Zygmunt Sagan?-1927-?nauczyciel
Julian Małysa?-1928-?nauczyciel
Andrzej Zając?-1928-?Nauczyciel z Wólki Zawieprzyckiej

Źródła:

  1. Księgi metrykalne parafii Ostrów Lubelski z lat 1665-1945.
  2. Jacek Chachaj, Bliżej schizmatyków niż Krakowa… : Archidiakonat lubelski w XV i XVI wieku, Lublin 2012.